Társaságunk bemutatása

A Társaság, mint közhasznú társaság alakult meg 1995-ben. Társaságunk megalakulása óta végzi tevékenységét, a fogyatékos és a megváltozott munkaképességű emberek egészségi állapotának megfelelő munkakörülményeket teremtő feltételrendszerrel. A társaság alapítói 2 magánszemély, kisebbségi tulajdonosként a Relabor Kft, valamint a Vissza az Életbe Alapítvány.

 

2007-ben, a rehabilitációs foglalkoztatás átalakulását követve a VIA-BONA Nonprofit Közhasznú Társaság is akkreditációs eljáráson ment keresztül, mivel a megváltozott munkaképességű emberek támogatott foglalkoztatásának a feltételrendszerét érvényes akkreditációs tanúsítványhoz kötötték. 2007-től, az akkor még kis létszámunk mellé folyamatosan vettünk fel munkavállalókat, így 2007-ben a rehabilitációs foglalkoztatás keretében 26 fő mmk-s munkavállalót foglalkoztatottunk bérelt telephelyeken.

2008-ban, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Munkaügyi Kirendeltség által elnyert pályázat foglalkoztatás bővülést tett lehetővé, így további 24 fővel bővült a munkavállalói állományi létszámunk. A 2008-as évben megrendeléseink maximumán voltunk, létszámunkat további 7 fővel tudtuk emelni. Munkavállalóinkat az elektronikai alkatrész gyártás és a faipari termékek gyártása, összeszerelése területén tudtuk foglalkoztatni.

Jogszabályi kötelezettség miatt 2009. május 19-étől Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társasággá alakultunk át.

Ezután az év után a gazdasági válság hatására megrendelés-állományunk folyamatosan visszaesett. Lényegesebb volumenű foglalkoztatás, foglalkoztatási tevékenység 2010-ig folyt a társaságnál, majd a megrendelés állomány visszaesése, a különböző jogszabályi változások és az ehhez kapcsolódó kötelezettségek miatt kénytelenek voltunk létszámunkat 2010-2012-ben 1 főre csökkenteni.

 

2012-ben a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatási rendszerének újbóli átalakulása után ismételten lehetőségünk adódott a foglakoztatás újraindítására.

2012. decemberében foglalkoztatott létszámunkat néhány fővel bővítettük és pályáztunk és pályázatot nyújtottunk be a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalhoz, melyben az akkreditációs rendszerünk megújításával együtt a rehabilitációs foglalkoztatás megvalósításához szükséges költségvetési támogatásra is pályáztunk. 2013-ban 15 fő foglalkoztatását tudtuk megvalósítani, mely létszámot lassan, évente növelni tudtunk.

 

Rehabilitációs foglalkoztatási és termelő tevékenységünk jelenleg 5 akkreditált telephelyen valósul meg, foglalkoztatott létszámunk 22 fő, ebből 13 fő tranzit minősítéssel, 9 fő tartós minősítéssel rendelkező megváltozott munkaképességű.

 

A foglalkozási rehabilitációs céloknak megfelelő munkahelyi feltételrendszerekkel a társaságunk rendelkezik, melyet a rehabilitációs tanúsítványával  igazolni tudunk. A korábbi évek tapasztalatai alapján társaságunkat kerekes székes személyek nem keresték fel munkavállalási szándékkal. Kerekes székes munkavállalók foglalkoztatására van lehetőségünk. Telephelyünk bérlemény, az akadálymentesítés a saját, ill. bérbeadó beruházása alapján készült. Az épületek fizikailag akadálymentesítettek, mozgássérültek számára mellékhelyiségek is ki vannak alakítva, rámpa és megfelelő szélességű ajtók biztosítják a megfelelő, biztonságos közlekedést. A mozgásukban fogyatékos munkavállalók fogyatékossága eltérő mértékű, típusú lehet. A munkavállalók munkaterületei úgy kerültek  kialakításra, hogy a használt segédeszközükkel együtt kényelmesen elférhetnek, a munkaterületekre el tudnak jutni. A termelő területen végzett munkafolyamatok az összeszerelő, vagy más, ülő munkát igénylő területeken lehetőség van mozgásszervi fogyatékossággal élő munkavállalók foglalkoztatására. A munkafolyamatokban siket és nagyothalló munkatárasak is dolgozhatnak. Számukra szinte minden munkalehetőséget, munkafeladatot adaptálni lehet. A siket és nagyothalló munkatársak számára jelnyelvi tolmács szolgáltatás igénybevételét tudjuk biztosítani. Látássérült vagy vak munkatársakat nem tudunk foglalkoztatni, munkaterületeinken a foglalkoztatást segítő segédeszközök, jelzőrendszerek, vezetősávok nincsenek kialakítva. Az értelmi fogyatékossággal élő munkavállalók foglalkoztatási lehetősége megoldott, az egészségkárosodáshoz illeszkedő foglalkoztatást segítő eszközökkel.

 

Az akkreditációs tanúsítvány kérelemmel egy időben benyújtottuk kérelmünket a Védett műhely nyilvántartásba vételre is, mely előnyt jelenthet a közbeszerzési pályázatokon történő indulásban. Védett műhely nyilvántartási számunk: RAT-19/2013

 

 

Kapcsolatrendszerünkben fontos helyet foglal el a Via-Bona Alapítvány, illetve az alapítvány által működtetett hajléktalanok átmeneti szállása. Az átmeneti szálláson tartózkodás egyik feltétele a munkaviszony létesítése. Társaságunk az átmeneti szállás szomszédságában van, így gyakran kapunk megkeresést a szállón lakók foglakoztatására.

A Relabor Kft-vel kötött együttműködési megállapodás keretében  igénybe vesszük és a elérhetővé tesszük munkavállalóink számára a rehabilitációs és foglakozás-egészségügyi részleg szolgáltatásait. Foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás Esztergomban és a távolabbi telephelyeinken (Fehérgyarmat,Nemesvámos)is ki van alakítva. A foglalkozás-egészségügyi szakorvos kapcsolatot ápol a háziorvosokkal, a betegségi állapotot figyelemmel kíséri. A munkavállalóink számára segítős szolgáltatás keretében pszichológust tudunk biztosítani, aki pálya és pszichológiai tanácsadás nyújtását végzi. A jogsegély szolgáltatást a családsegítő központok biztosítják együttműködési megállapodás keretében munkavállalóink számára.

A munkahelyi képzéseket eddig belső képzésként, vagy képző intézmények bevonásával valósítottuk meg. A képző intézmények közül eddig az OKTÁV és a DFT-Hungaria és a Relabor Kft. szolgáltatásait vettük igénybe.

 

A foglalkozási rehabilitáció megvalósulásához jelenleg 1 fő rehabilitációs tanácsadót és 3 mentort foglalkoztatunk, mindannyian napi 4 órában látják el tevékenységüket. Amennyiben azt a megváltozott munkaképességű munkavállaló egészségi állapota igényli, munkahelyi segítőket tudunk alkalmazni. A rehabilitációs tanácsadó/mentor munkatárs felsőfokú végzettségű, foglalkoztatása munkaszerződéssel történik. A rehabilitációban résztvevő szakember felsőfokú szociális végzettséggel és több éves tapasztalattal rendelkezik a  megváltozott munkaképességű munkavállalókkal történő foglakoztatás területén. A szociális szakember munkáját jól felkészült munkaügyi osztály segíti, akik naprakész felvilágosítást tudnak adni mind a munkavállalók, mind a szakemberek számára a foglalkoztatási lehetőségekről, támogatásról, támogathatóságról.

A foglakozási rehabilitáció hatékony megvalósulását segíti a foglalkozás-egészségügyi  szakorvosok alkalmazása.

A megváltozott munkaképességű munkavállalók mentális egészségének megőrzésére vagy

helyreállítására a segítő szolgáltatásokon keresztül pszichiáter, pszichológus segítsége vehető igénybe. A tranzitfoglalkoztatás előtérbe kerülése esetén további szolgáltatások biztosítását és a mentori erőforrás bővítését tervezzük.

 

Társaságunk 2015. márciusában egy sikeres pályázat következtében Hatósági Szerződést kötött a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjával. A pályázat keretében 2015. április 1-2016. március 31-ig Országos mintaprogramot valósítunk meg, melyben 16 fő hajléktalan személyt foglalkoztatunk. A foglalkoztatás főbb területei:

zöldség, és dísznövény termesztésére szolgáló melegház (fűthető fóliasátor), kertészeti üzem kialakításának egyszerű, szakképesítést nem igénylő munkafolyamataiban történő részvétel; fóliasátor környezetének kialakítása (tereprendezés, parkosítás, locsolás, karbantartási munkák); szabadföldi eper, és dísztök termesztésre alkalmas terület előkészítése; tűzifa farabolása, anyagmozgatás, raklapbontás valamint raklap készítés.

Munkavállalóink részmunkaidőben dolgoznak, munkaidőkeret alkalmazásával, betanított munkás munkakörökben.

Lépjen kapcsolatba Velünk!