Munkajogi védelem
img

2015-09-26

A fogyatékos emberek munkavállalási és munkahely-megtartási esélyei jelentősen csökkenhetnek, erre tekintettel a jogszabályok fokozott munkajogi védelemben kívánják részesíteni e személyek körét. Érdekeik védelmét két jogintézmény biztosítja: a hátrányos megkülönböztetés tilalmának meghatározása, valamint a speciális, a megváltozott munkaképességű személyekre megállapított felmondási tilalmak felsorolása.

A hátrányos megkülönböztetés tilalma
A munkaviszonnyal kapcsolatban tilos hátrányos megkülönböztetést alkalmazni a munkavállalók között nemük, koruk, családi vagy fogyatékos állapotuk, nemzetiségük, fajuk, származásuk, vallásuk, politikai meggyõzõdésük, munkavállalói érdekképviselethez való tartozásuk, vagy ezzel összefüggõ tevékenységük, továbbá minden egyéb, a munkaviszonnyal össze nem függõ körülmény miatt.
A tilalom nem csupán a munkaviszony idején áll fenn, hanem a munkaviszony létesítését megelõzõ idõszakban is: tilos a hátrányos megkülönböztetés a munkaviszony létesítését elõsegítõ eljárással összefüggõ rendelkezések, intézkedések meghozatalakor, a munkakör betöltésére vonatkozó feltételek meghatározásakor, továbbá a munkavállalók kiválasztásakor.

Felmondási tilalmak
A munkáltató a munkaviszony alatt megváltozott munkaképességûvé vált munkavállalót köteles az állapotának megfelelõ munkakörben tovább foglalkoztatni. A munkaviszony megszüntetésének korlátozására és tilalmára vonatkozó általános munkajogi ren- delkezéseken túl az egészségkárosodást szenvedett munkavállalókra speciális felmondási tilalmak is vonatkoznak.

Lépjen kapcsolatba Velünk!